Złoty Potok – pomysł na wycieczkę z dzieckiem

Jedziemy do Złotego Potoku – miejscowości położonej w przepięknym, otoczonym rezerwatami rejonie na Jurze krakowsko-częstochowskiej.

Wszystkie prognozy pogody informowały nas o tym, że może być problem z intensywnymi opadami deszczu. Zrezygnowaliśmy więc z wyprawy w Karkonosze i wodząc palcem po mapie zadecydowaliśmy, że wycieczka odbędzie się we w miarę bezpiecznym terenie, zarówno pod względem dojazdu jak i warunków atmosferycznych, które mogą nas niechcący zaskoczyć.

To był doskonały wybór! Przepiękne widoki, obcowanie z naturą, zaskakujące miejsca i roślinność, odrobina wysiłku i radość dziecka, które przeżywa każdy co ciekawszy element trasy. Za cel wycieczki obraliśmy sobie ruiny zamku Ostrężnik i trzymając się tego planu przystąpiliśmy do jego realizacji.

Spacer zaczynamy od parkingu położonego prawie na samym wjeździe do przysłowiowego centrum. Parking jest płatny (sierpień 2022 -koszt 10 zł cały dzień), ale majątku nie stracimy! Biorąc pod uwagę, że przy parkingu są zadbane toalety i to całkiem za darmo, „inwestycja” w postaci opłaty parkingowej nie jest nadmierna. Polecamy tą wersję, a nie parkowanie na trawnikach, łące czy przy lesie – jakoś to dzikie parkowanie kłuci się z ideą tego pięknego miejsca.

Spacer zaplanowaliśmy tak żeby dostarczył jak najwięcej wrażeń dziecku, które lubi gdy na szlaku coś się dzieje. Lepiej więc dla zaciekawienia trasą wybrać w drodze do ruin zamku Ostrężnik trasę czerwoną, która jest bardziej wymagająca i na pewno ciekawsza od żółtej. Trasę szlakiem żółtym polecamy na powrót- można trochę przyspieszyć spacer i prawie po płaskim dużo szybciej wrócić do samochodu.

Dołączamy plan trasy

Szlak czerwony to droga przez rezerwat. Widoki i dzika przyroda momentami zapiera dech w piersiach. Pod drodze mijamy kilka kompleksów skalnych, do których z łatwością można podejść, a czasami nawet zaglądnąć do jaskiń w nich ukrytych. Ścieżka wije się gęstym i wilgotnym lasem, raz w górę , raz w dół, czasami przypominając górskie szlaki. Wzniesienia są jednak nieduże, więc przewyższenia pokonuje się szybko i nie są one bardzo męczące, nawet dla 3,5 letniej dziewczynki. Polecamy ubrać zarówno sobie jak i dziecku obuwie co najmniej sportowe. Na pewno będzie to miało duży wpływ na odbiór trasy i zapobiegnie nieoczekiwanym sytuacjom – klapki zdecydowanie odradzamy.

Co rusz można się zatrzymać i podziwiać piękną i dziką przyrodę z naprawdę niesamowitą roślinnością.

Jak już wspomniałem, celem podróży jest zamek, a w zasadzie kilka kamieni, które pozostało po zamku w miejscowości Ostrężnik. Ciekawy to jednak cel spaceru, bo jak się okazuje na miejscu, gęsty las kryje ogromny kompleks skalny, którego obejście zajmuje trochę czasu i dostarcza mnóstwo wrażeń wzrokowych. Na powalonym drzewie robimy sobie piknik, odpoczywamy po ponad 2 godzinnej podróży, zbieramy siły, patrzymy na coraz bardziej pochmurne niebo i po krótkiej, ożywczej przerwie, udajemy się w drogę powrotną, tym razem żółtym szlakiem.

Schodzimy w dół drogi kawałkiem niebieskiego szlaku, przechodzimy na drugą stronę jezdni i udajemy się w kierunku stojących przy lesie zabudowań. Za zabudowaniami skręcamy na żółty szlak, który już bez żadnych niespodzianek, po prostej leśnej ścieżce prowadzi nas do parkingu. O ile droga do ruin szlakiem czerwonym zajęła nam 2,5 godziny to droga powrotna żółtym zajmuje ok 1,5 godziny. Tu już nie ma tyle atrakcji, wzniesień czy skałek – ten szlak to po prostu leśna droga do celu.

Choć nie mamy tego na zdjęciach to warto o tym wspomnieć – rejon słynie z pysznego pstrąga, przygotowywanego na różne sposoby w miejscowym kompleksie smażalni. Smażalnie umiejscowione są tuż obok parkingu i naprawdę robią wrażenie – przyciągają zapachem i bogatą ofertą każdego, nie tylko strudzonego turystę. Jak się bowiem okazuje, to właśnie te bary są celem w samym sobie niejednej wycieczki do Złotego Potoku 🙂 My jednak lubimy wersję „szwędającą” – to zdecydowanie lepszy sposób spędzania czasu.

Żeby nie było – ten co ciągle trzymał aparat też załapał się na zdjęcia 🙂 Pozdrowienia i udanej wycieczki

Zobacz również