Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Ciekawość – przede wszystkim ciekawość – wytłumaczenie tej specyficznej wycieczki. No tak – trzeba mieć jakiś powód do tego co w życiu się robi lub co chce się robić – ciekawość to dobre wyjaśnienie tej dwuczęściowej sesji, którą za chwile będziecie mogli zobaczyć.

Elektrociepłownia Szombierki jest jednym z najciekawszych obiektów postindustrialnych na śląsku. W trakcie naszej pierwszej wizyty i zachwytów nad budowlą niestety okazało się, że nie możemy dostać się do środka. Nie można ot tak sobie wejść do budynku i pozaglądać w jego zakamarki. Nasza wizytę musieliśmy podzielić na dwa etapy – pierwszy – zewnętrzny rekonesans, drugi – prawie po pół roku zabiegania o wejście – zwiedzanie środka. Ale jak sami stwierdziliśmy warto było czekać na ten moment – światło jakie udało nam się zastać na miejscu zrekompensowało wszystkie niedogodności związane z czasem jak i upałem panującym tego dnia.

Miejsce to ma dość burzliwą historię, szczególnie w końcowej fazie swojego istnienia. Dziś znajduje się w kolejnych prywatnych rękach, już bez maszyn i wyposażenia, jednak tym razem z nadzieją na restaurację. A jak skończy się ta historia – czas pokaże. Tymczasem żeby nie pisać za dużo, zapraszamy do galerii.

Zacznijmy więc od naszej sesji z wczesnej wiosny – nazwanej zewnętrznym rekonesansem i z obietnica – my tu musimy jeszcze wrócić

 

I nagle mija kilka miesięcy i jesteśmy tu znowu. Tym razem w środku – przy pełnym słońcu na zewnątrz, z grą świateł wewnątrz. Puste hale po generatorach prądu, odrapane ściany i postapokaliptyczny miejscami klimat działają na wyobraźnię. Ta wizyta na długo zostanie nam w głowach.

Zdjęcie z postacią ubraną na biało zrobiliśmy korzystając z momentu – zadecydowała chwila, coś pomiędzy odgłosami migawek innego aparatu. Z jednej strony dziękujemy za ten moment, a z drugiej mamy nadziej,że publikując to zdjęcie nie naruszamy praw osób, które specjalnie tą sesję zaaranżowały. Gdyby coś jednak było nie tak – oczywiście usuniemy fotografię z naszej strony.

Naszym zdaniem jest to jeden z najciekawszych obiektów industrialnych na Śląsku.

Zainteresowanych zwiedzaniem, odeślemy do strony http://ecgenerator.pl/

WARTO!

Zobacz również